Stowarzyszenie Konsultantów i Trenerów Zarządzania

Czym jest facylitacja?

W biznesie lub w życiu osobistym – wszędzie możemy napotkać problem, którego rozwiązanie przysporzy nam trudności. Podobnie czujemy się przy realizacji złożonego przedsięwzięcia lub podejmowania ambitnych wyzwań. Działając w pojedynkę, z pomocą naszej motywacji i samodyscypliny, w końcu osiągniemy obrany cel. Co jednak, gdy sprawa dotyczy większej grupy osób – na przykład pracowników danego działu, a nawet całej organizacji? Wtedy z pomocą przychodzi facylitator - jak sama nazwa wskazuje, specjalista od facylitacji.

Niezastąpiony w…

Facilis to po łacinie "łatwy". Facylitacja jest więc procesem ułatwiającym osiągnięcie zamierzonego celu – na przykład wówczas, gdy podczas realizacji projektu dojdzie do impasu i dalsze kroki staną się nieefektywne lub wręcz niemożliwe do przeprowadzenia. Istnieją różne sposoby na to, by wrócić na ścieżkę porozumienia, jednak za ostatnią deskę ratunku (i najbardziej efektywną metodę) uznaje się właśnie facylitację. Facylitacja to również wpływanie na pracę grupy tak, aby osiągała ona lepsze rezultaty – pod względem jakości, czasu, a także satysfakcji, jaką każdy pracownik czerpie z wykonywanych zadań. W procesie facylitacji chodzi nie tyle o przekazanie wiedzy, co o stworzenie warunków i wyszkolenie umiejętności, dzięki którym cała grupa zacznie sama podążać za optymalnym procesem nauki i samorozwoju.

Rola facylitatora

Facylitator to osoba przeprowadzająca proces facylitacji. Przez cały ten czas pozostaje on bezstronny, dlatego nie uznaje się go za członka grupy, lecz za jej przewodnika. Charakter pracy facylitatora wymaga spełnienia wielu funkcji jednocześnie. Przede wszystkim jest on promotorem, który wprowadza i podtrzymuje w grupie chęć do zmian. Jego obecność ma ułatwiać porozumienie poprzez niwelowanie konfliktów i wzmacnianie poczucia więzi. Facylitator nie może przegapić żadnego aspektu pracy grupy i musi pozostać aktywnym obserwatorem, który tę pracę nadzoruje. Umiejętności związane z facylitacją są szczególnie przydatne na stanowiskach kierowniczych.

Kiedy korzystać z facylitacji?

Facylitacja zapobiega niezgodzie w firmie i polepsza wyniki pracy. Ten proces stosuje się na przykład podczas szukania nowych rozwiązań, zwłaszcza w sytuacji rozwiązywania wyjątkowo skomplikowanych, niestandardowych problemów. Dzięki poznaniu rozmaitych punktów widzenia można uwzględnić zdanie wszystkich pracowników, co sprzyja również zwiększaniu zaangażowania w grupie.

Obecnie facylitacja jest rozwiązaniem szerzej stosowanym w zagranicznych przedsiębiorstwach, choć coraz więcej polskich firm i organizacji decyduje się na skorzystanie z tej metody wspomagania.

fb
Zapisz się do NEWSLETTERA:
newsletter
Na stronach internetowych Stowarzyszenia Konsultantów i Trenerów Zarządzania MATRIK stosowane są pliki "cookies" zgodnie z Polityką prywatności. Zgadzam się