Stowarzyszenie Konsultantów i Trenerów Zarządzania

Trener freelancer czy trener na etacie?

Jak wygląda praca na etacie każdy z nas wie - za określoną liczbę przepracowanych godzin otrzymujemy dane wynagrodzenie. Z kolei freelancing to praca jako wolny strzelec. W tym przypadku relacje opierają się bardziej na zasadzie zlecający – wykonawca niż pracodawca – pracownik. Z czym musi liczyć się trener wybierający między dwoma ścieżkami kariery, z których jedna prowadzi przez pracę na etacie, a druga oznacza działanie na własny rachunek?

Jak wygląda praca trenera?

Na proces szkolenia innych składa się znacznie więcej czynników niż sama czynność przekazywania wiedzy. Trener biznesu musi poznać potrzeby grupy, opracować materiał, dojechać na miejsce, przeprowadzić szkolenie i zakończyć je raportem. Samo prowadzenie szkolenia jest więc zaledwie częścią jego działalności.

Praca na etacie – jakie są jej mocne i słabe strony?

Etat to ścisłe określenie wymagań i terminowość. W takim przypadku trener ma za zadanie przeprowadzić daną ilość szkoleń, za które uzyska pewne wynagrodzenie. Etat uchodzi za bezpieczniejszy i wygodniejszy – pensję otrzymujemy na czas, nie musimy martwić się o zdobywanie klientów oraz kwestie związane np. z ubezpieczeniem. Odpowiedzialność za spełnienie regulacji i wymogów prawnych spoczywa na pracodawcy. Trener może wziąć wolne z okazji ślubu lub na wypadek choroby – i tak otrzyma zapłatę za te dni. Jednakże ustalona ilość szkoleń, jakie muszą być przeprowadzone (np. 10 w danym miesiącu), powoduje szybkie znużenie pracą. Przywiązanie do jednej firmy, czyli do szkoleń o pewnej określonej tematyce, sprawia, że w życie zawodowe wkrada się rutyna. Trener na etacie zarabia z góry wyznaczoną kwotę, która co prawda może zwiększyć się w wyniku premii, jednak istnieją pewne limity. Podsumowując – szkoleniowiec na etacie otrzymuje pieniądze w terminie, posiada stabilne zatrudnienie, lecz musi liczyć się z ograniczeniami.

Swobody i zmartwienia wolnego strzelca

Trener freelancer sam wybiera z kim i gdzie chce pracować. Jeśli będzie cenionym szkoleniowcem, wyspecjalizuje się w wąskiej dziedzinie lub dodatkowo nauczy się obcego języka, to jego zarobki mogą być zdecydowanie wyższe niż na etacie. Przy pracy na własny rachunek widzimy prostą zależność między liczbą przepracowanych godzin czy ilością odbytych szkoleń a zarobkami trenera. Poza tym – nikt nie może go zwolnić z błahej przyczyny.

Jednak trener freelancer ma więcej obowiązków: samodzielnie reklamuje się, szuka klientów, przeprowadza z nimi rozmowy oraz podtrzymuje kontakt. Freelance uczy więc odpowiedzialności i wymaga wysokiej samodyscypliny, jednak w zamian daje więcej wolności.

 

 

fb
Zapisz się do NEWSLETTERA:
newsletter
Na stronach internetowych Stowarzyszenia Konsultantów i Trenerów Zarządzania MATRIK stosowane są pliki "cookies" zgodnie z Polityką prywatności. Zgadzam się