Stowarzyszenie Konsultantów i Trenerów Zarządzania

Jakie cechy/umiejętności/kompetencje powinien posiadać dobry trener?

Trener biznesowy kojarzy nam się z osobą, która dzięki swej charyzmie, wysoce rozwiniętej umiejętności komunikacji i negocjacji wyróżnia się z każdego tłumu, w którym się znajdzie. Tymczasem dobry trener biznesowy to ktoś, kto zawsze pozostaje w cieniu – w cieniu uczestników jego szkoleń. Celem jest bowiem jak najlepsze przekazanie wiedzy, by pracownicy mogli korzystać z niej w praktyce. Dobry trener biznesowy wskrzesza w swoich podopiecznych zapadł do rozwijania się dalej. Wie, że dopiero sukces jego klientów jest jego własnym sukcesem.

 

Cechy trenera biznesowego

 

Trener powinien być empatyczny, czyli wiedzieć jak postawić się w sytuacji drugiej osoby. Nawet jako profesjonalista w swej branży potrafi przemawiać tak, by trafiać zarówno do osób już obeznanych w biznesowej tematyce, jak i do amatorów. Dobremu trenerowi zależy na tym, by efektywnie przekazywać wiedzę. Angażuje się więc w to, co mówi i robi, ponieważ w swojej pracy musi być autentyczny. Ważne są również cechy związane z relacjami z innymi – czasami mówi się, że w tej pracy ważniejsze niż mówienie jest słuchanie tego, co mówią inni. Jednak aby umieć wywierać wpływ na innych, trener musi dobrze poznać samego siebie. Dobry trener stara ciągle zmieniać, rozwijać swoją osobowość, obserwować siebie i innych.

 

Umiejętności trenera biznesowego

 

Trener biznesowy zawsze pracuje z innymi, dlatego posiada wysoce rozwinięte umiejętności społeczne. To najważniejsze kompetencje zawodowe trenera, dzięki którym potrafi on dotrzeć do odbiorców. Do umiejętności interpersonalnych, które szczególnie przydają się w pracy trenera, należą zdolność szybkiego nawiązywania relacji z innymi oraz mówienie w ten sposób, aby było się słuchanym. Trener panuje nad swoimi odruchami niewerbalnymi, czyli dobrze wie, w jaki sposób posługiwać się mową ciała. Do tego potrafi współpracować w grupie, wywierać wpływ na innych oraz szybko adaptuje się do nowego towarzystwa. Jeżeli w grupie pracowników jest osoba, która sprawia kłopoty, zmniejsza motywację innych lub neguje autorytet trenera, to dobry szkoleniowiec potrafi wykorzystać takie zachowanie zarówno dla korzyści swojej, jak i grupy.

 

Kompetencje dobrego trenera

 

W pracy trenera biznesowego łączy się szeroką wiedzę z danej branży biznesu razem z kompetencjami szkoleniowymi. Odpowiednie wykształcenie związane z branżą jest mile widziane, przy czym koniecznie musi ono zostać uzupełnione kursami i szkoleniami trenerskimi.

 

 

fb
Zapisz się do NEWSLETTERA:
newsletter
Na stronach internetowych Stowarzyszenia Konsultantów i Trenerów Zarządzania MATRIK stosowane są pliki "cookies" zgodnie z Polityką prywatności. Zgadzam się