Stowarzyszenie Konsultantów i Trenerów Zarządzania

Dlaczego warto mieć scenariusz szkolenia?

Choć niektórzy trenerzy lubią „iść na żywioł”, to każdy wie, jak ważne jest umiejętne zaplanowanie szkolenia – określenie potrzeb szkoleniowych, przeanalizowanie metod nauczania, a także ustalenie wytycznych odnośnie oceny szkolenia. Stworzenie scenariusza to jeden z wielu kroków, dzięki którym szkolenie jest bardziej przemyślane i efektywne.
 

Scenariusz szkolenia – jak wygląda?

Plan szkolenia warto podzielić na kilka modułów. Pierwszym z nich jest wprowadzenie do danego problemu, następnie jego rozwinięcie, a potem przejście do sedna sesji – przedstawienia konkretnych rozwiązań i ćwiczeń. Ostatni etap to podsumowanie, dyskusja oraz zakończenie. Plan przeprowadzenia każdego modułu warto rozpisać w postaci punktów w chronologicznym porządku. Do tego należy stworzyć listę materiałów pomocniczych, które pomogą lepiej przyswoić materiał.

 

Moduły – jak je zaplanować?

W scenariuszu szkolenia dokładnie wyznacza się ramy czasowe poświęcone dla każdego z modułów. Wstęp i zakończenie trwają zazwyczaj najkrócej, tak aby uczestnicy jak najwięcej ćwiczyli, dyskutowali i wykonywali aktywizujące ćwiczenia. Warto również wypisać, jakie są cele każdego z modułów.

 

Scenariusz – dlaczego warto go wykorzystać do szkolenia?

Scenariusz szkolenia pozwala przede wszystkim uporządkować proces nauki. Korzyści jest jednak znacznie więcej. Dzięki scenariuszowi mamy pewność, że szkolenie zawiera wszystkie elementy zgodne z oczekiwaniami klienta. Możemy też szybko sprawdzić, czy posiadamy niezbędne materiały szkoleniowe. Scenariusz dokładnie wyznacza ramy czasowe każdego etapu szkolenia. Dzięki temu można w pełni nadzorować przebieg nauki. Szczegółowy harmonogram wskaże ewentualne błędy w strategii szkoleniowej. Pozwoli również wyłapać mniejsze potknięcia, jak na przykład niewystarczającą liczbę kopii konspektów. Scenariusz przydaje się zwłaszcza początkującym trenerom, dla których prowadzenie szkolenia nadal jest stresującym zajęciem. Dzięki scenariuszowi zyskują lepszą kontrolę nad przebiegiem szkolenia. Stworzenie takiego dokumentu jest również oznaką profesjonalizmu.

 

Scenariusz szkoleniowy – korzyść dla klienta

Scenariusz szkoleniowy daje klientowi i trenerowi szansę na wspólną dyskusję odnośnie przebiegu szkolenia. Zamawiający będzie pewny, że wszystkie ze stawianych przez niego warunków zostały uwzględnione w procesie nauki. Trener zaś może zdobyć kilka cennych uwag i rad na przyszłość. Poleca się posiadanie scenariusza szkolenia, choćby pod postacią krótkiego szkicu.

 

 

 

fb
Zapisz się do NEWSLETTERA:
newsletter
Na stronach internetowych Stowarzyszenia Konsultantów i Trenerów Zarządzania MATRIK stosowane są pliki "cookies" zgodnie z Polityką prywatności. Zgadzam się