Stowarzyszenie Konsultantów i Trenerów Zarządzania

Skuteczny odpoczynek, czyli jak odpoczywać, żeby po urlopie nie być zmęczonym?

Rosnące znaczenie pracy w naszym życiu prowadzi do tego, że obowiązki zawodowe wykonujemy nawet będąc na urlopie, a leniuchowanie często powoduje u nas wyrzuty sumienia. Tymczasem każdemu potrzebny jest codzienny odpoczynek, a przynajmniej raz do roku – całkowite i dłuższe odcięcie się od tego, co jest związane z pracą.
 

Czym grozi nadmiar pracy?

Jeśli pracujemy non-stop albo ponad nasze siły, narażamy organizm na niemal permanentny stres. Powoduje to gorsze samopoczucie, problemy z zasypianiem, a nawet depresję. Pracoholicy mniej czasu spędzają z rodziną i przyjaciółmi, a do tego rzadko posiadają jakiekolwiek hobby. W końcu nie potrafią nawet porządnie wypocząć. Jak uniknąć takiej sytuacji?

 

Uporządkuj wszystko przed urlopem

Żeby na wakacjach nie budzić się w środku nocy z myślą o niedokończonych sprawach, wykonajmy wszystkie nasze obowiązki jeszcze przed wyjazdem. W czasie przedurlopowym nie rozpoczynajmy również żadnych nowych projektów.
 

Podział między pracą a odpoczynkiem

Gdy wyjeżdżamy na urlop, skupmy się jedynie na odpoczynku. Na te dwa wakacyjne tygodnie wyłączmy lub chociaż wyciszmy telefon służbowy. Nie zabierajmy ze sobą laptopa. W spokoju zostawmy również służbową skrzynkę pocztową.

 

Gdzie na wakacje?

Warto spędzić urlop w sposób odwrotny do tego, jak pracujemy. Co to oznacza? Jeśli w pracy często się śpieszymy, ciągle pozostajemy w kontakcie z innymi osobami i niemal codziennie mamy przysłowiowe „urwanie głowy”, to najlepiej odpoczniemy w cichym i spokojnym miejscu. Warto wówczas przemyśleć spędzenie wakacji na łonie natury. Natomiast jeśli jako freelancerzy pracujemy dużo w samotności, to być może spodobają nam się nieco bardziej rozrywkowe kurorty.

 

Jak odpocząć żeby się… nie zmęczyć?

Czasami dany kraj zafascynuje nas tak bardzo, że chcemy poznać wszystkie jego tajemnice. Jednak intensywne zwiedzanie nie jest najlepszym pomysłem na gruntowny odpoczynek. Jeżeli chcemy połączyć poznawanie nowych miejsc i jednocześnie doładować swoje baterie – wybierzmy wakacje w wersji 7+7, czyli tydzień zwiedzania i tydzień słodkiego lenistwa na plaży.

 

Dobry ruch i codzienny sen

Wakacje to czas, kiedy możemy zapomnieć o nastawianiu budzika. Niech nasz organizm otrzymuje dokładnie tyle snu, ile potrzebuje. Postawmy również na ruch – codzienny spacer dostarczy nam nie tylko pięknych widoków, ale również dotleni nasz mózg. Dzięki temu z wakacji powrócimy opaleni, uśmiechnięci i co najważniejsze – wypoczęci.

fb
Zapisz się do NEWSLETTERA:
newsletter
Na stronach internetowych Stowarzyszenia Konsultantów i Trenerów Zarządzania MATRIK stosowane są pliki "cookies" zgodnie z Polityką prywatności. Zgadzam się